melounboruvkybananycitronpapajajablkaartycokchrestbatatykoriandrterttthadi ovoceMERUNKAgranat

Virus Epstein-Barrove (EBV virus) – onkogenní herpetický virus

EBV skutečně existuje. Patří mezi onkogenní herpetické viry (DNA viry), je původcem infekční mononukleózy a vlasaté leukoplakie jazyka. Zároveň se podílí na malignitách (tj. má vlastnost zhoubného nádoru) a uvažuje se o jeho roli v patogenezi chronického únavového syndromu. Bývá spojován se vznikem Burkittova lymfomu, primárního lymfomu mozku, Hodgkinova lymfomu a nazofaryngeálního karcinomu. Přenos nemocnými i zdravými osobami s inaparentní infekcí probíhá buďto přímým kontaktem (sliny) nebo kapénkovou cestou. Říká se ji taky "nemoc z líbání". Až 90 % evropské populace má pozitivní titr protilátek tzn. prodělala akutní fázi onemocnění.

Primoinfekce v dětství probíhá většinou asymptomaticky nebo pouze s mírnými symptomy běžnými pro jiná virová onemocnění. V období adolescence a časné dospělosti se primoinfekce prezentuje pod obrazem infekční mononukleózy (horečka, lymfadenopatie, faryngitida, splenomegalie, hepatomegalie). K ústupu klinických příznaků dochází ve druhém týdnu nemoci. Únava a malátnost však může přetrvávat několik týdnů. Při náhodném ultrazvuku jater můžeme občas slyšet dotaz, jestli jsme někdy nepřekonali mononukleózu nebo žloutenku.

Chronická aktivní infekce je charakterizována jako onemocnění trvající nejméně 6 měsíců od pimoinfekce. V latentní podobě může EBV perzistovat v klidových paměťovým B lymfocytech.  EBV v latentním stádiu snižuje expresi svých genů. Tato nízká exprese virových proteinů brání účinnému rozpoznání infikovaných buněk. Po různých podnětech může docházek k reaktivaci, která může znovu vyvolat projevy onemocnění. Dochází pak k zánětlivému postižení různých tkání a orgánů.

Momentálně vědci zkoumají souvislost mezi EBV a dalšími nemocemi, EBV ještě není dostatečně zdokumentován a zkoumá se souvislost s dalšími malignitami, jako např. karcinom žaludku.

Léčba bývá dle lékařské obce pouze symptomatická (antipyretika, jaterní dieta, klidový režim). Není k dispozici specifické virostatikum proti EBV. Nelze proto v léčbě EBV spoléhat pouze na rady lékařů.

Na základě výše zmíněného nelze vyjádření Anthonyho Williama k EBV považovat za nesmyslné, ve většině případů odpovídají lékařské praxi, příp. jsou lékařskou vědou, jak sám tvrdí, neprobádané nebo dosud neobjevené.

Zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/EBV
Zdroj: https://www2.ikem.cz/plm_lp/_LP_20502-L0000006.htm

Zdroj: https://www.sgo-cls.cz/onkologie-horni-casti-traviciho-traktu/zaludek/morfologicka-klasifikace/karcinom-zaludku/molekularne-geneticka-charakterizace-karcinomu-zaludku/
Zdroj: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/ORL_Infekcni%20mononukleoza.pdf